Krystyna Zaleska

radca prawny

Czy organy podatkowe mogą „zakładać” bezskuteczność egzekucji wobec spółki?

2024-06-04 Jedną z koniecznych przesłanek orzeczenia odpowiedzialności managera za długi spółki kapitałowej jest, aby „egzekucja z majątku spółki okazała się w całości lub w części bezskuteczna”. To spółka jest podmiotem, który posiada zobowiązania wobec Skarbu Państwa, i z tego powodu jest „pierwszym” zobowiązanym. Dopiero gdy nie jest możliwe „ściągnięcie” zaległych podatków od podatnika, organy mogą orzekać o subsydiarnej odpowiedzialności innych osób.

Warunek ten dotyczy pozostałych osób mogących ponosić odpowiedzialność podatkową jako osoby trzecie – z tym, że jest wówczas warunkiem nie wydania decyzji orzekającej o odpowiedzialności, a wszczęcia egzekucji z tytułu tej odpowiedzialności (art 108 § 4 Ordynacji podatkowej). Ustawodawca w przypadku odpowiedzialności członków zarządu „podwójnie” więc podkreślił wagę przesłanki bezskuteczności.

Egzekucja i zabezpieczenia Więcej informacji

Nie można orzec przepadku podatku z wystawionej fikcyjnej faktury

2024-06-02 W sprawie dotyczącej wystawiania pustych faktur (wyrok Sądu Okręgowego w Łodzi z dnia 15 marca 2024 roku, sygn. akt IV K 113/23) mimo uznania za winną osoby wystawiającej tzw. puste faktury (poprzez spółkę) i w efekcie uszczuplenia w podatku od towarów i usług na łączną kwotę niemal 1.8 mln zł (a więc spełniającego kryterium wielkiej wartości) – sąd nie orzekł przepadku równowartości korzyści majątkowej osiągniętej w kwocie podatku należnego.

W uzasadnieniu sąd stanął na stanowisku, że kwota pieniężna stanowiąca nieuiszczony podatek w terminie wynikający z art 108 ustawy o VAT nie ma statusu korzyści majątkowej w rozumieniu art 33 k.k.s, albowiem nie stanowi dla sprawcy wystawiającego nierzetelne faktury przysporzenia w rozumieniu powołanego przepisu.

Aktualności Więcej informacji

Kontrolowany przedsiębiorca musi mieć zapewnione prawo do sądu

2024-05-15 Na stronach RCL opublikowano projekt Ministerstwa Rozwoju i Technologii o zmianie niektórych ustaw w celu deregulacji prawa gospodarczego i administracyjnego oraz doskonalenia zasad opracowywania prawa gospodarczego z dnia 5 kwietnia 2024 r.

Jedną z proponowanych zmian jest uchylenie art. 59 ust. 2, który pozbawiał część przedsiębiorców prawa do sprzeciwu wobec czynności kontroli – nawet gdyby były one niezgodne z prawem.

Kontrole i postępowania podatkowe Więcej informacji

Obowiązek odszkodowawczy państwa nie tylko przy rażąco bezprawnym działaniu organów

2024-04-20 Zabezpieczenie zobowiązań podatkowych na majątku podatnika może rodzić skutki odszkodowawcze – organy państwa zobowiązane są do zachowania sprawiedliwej równowagi między wymogami interesu publicznego a podstawowym prawem własności podatnika. Odpowiedzialność za skutki wprowadzenia przepisów budzących wątpliwości ponosi państwo.

Serdecznie polecam artykuł dr Ewy Prejs (UMK) o precedensowym wyroku ETCZP dotyczącym szkody powstałej poprzez zabezpieczenie zobowiązań podatkowych (Każda bezprawność działania zobowiązuje państwo do naprawienia szkody. Rozważania na tle wyroku ETPCz z 5.10.2023 r. w sprawie Andrzej Ruciński przeciwko Polsce, sprawa nr 22716/12, PP 2024, nr 3, s. 18-29).

Egzekucja i zabezpieczenia - Orzecznictwo europejskie w podatkach Więcej informacji

Podatnik VAT nie musi kontrolować kontrahenta

2024-04-18 Podatnik nie jest śledczym, a stwierdzenie, że „powinien wiedzieć” nie jest równoznaczne z „mógł się dowiedzieć”.

Wyrok TSUE z dnia 11 stycznia 2024 r. w sprawie C-537/22: Organ nie może wymagać, aby podatnik chcący skorzystać z prawa do odliczenia VAT był zobowiązany do weryfikacji czy jego kontrahent wypełnił narzucone na niego obowiązki dotyczące złożenia deklaracji i zapłaty podatku VAT. 

Orzecznictwo europejskie w podatkach Więcej informacji
Dane

Kontakt

Krystyna Zaleska
radca prawny

tel. 506 602 001

81-509 Gdynia, Pl. Górnośląski 21*

*Spotkanie osobiste jest możliwe wyłącznie za uprzednim umówieniem

Wpis na liście radców prawnych GD/GD/3624

Polityka prywatności Cennik usług Blog

Update cookies preferences