Kontrolowany przedsiębiorca musi mieć zapewnione prawo do sądu
Na stronach RCL opublikowano projekt Ministerstwa Rozwoju i Technologii o zmianie niektórych ustaw w celu deregulacji prawa gospodarczego i administracyjnego oraz doskonalenia zasad opracowywania prawa gospodarczego z dnia 5 kwietnia 2024 r.
Jedną z proponowanych zmian jest uchylenie art. 59 ust. 2, który pozbawiał część przedsiębiorców prawa do sprzeciwu wobec czynności kontroli – nawet gdyby były one niezgodne z prawem.
Z uzasadnienia projektu: „Samo powołanie się przez organ na przepisy art. 48 ust. 11 pkt 2, art. 50 ust. 2 pkt 2, art. 54 ust. 1 pkt 2, art. 55 ust. 2 pkt 2 oraz art. 62 Pp nie pozbawi już kontrolowanego, jak dotąd, możliwości wniesienia sprzeciwu, a więc środka prawnego umożliwiającego weryfikację, czy przesłanki wyłączenia niektórych zasad kontroli zostały spełnione, a w przypadku odpowiedzi negatywnej również sprawdzenia, czy przepisy te zostały naruszone. Oznacza to, że w takim przypadku organ będzie ewentualnie obowiązany wykazać zasadność zastosowania przez siebie przesłanek wyłączających.”
#kontrolapodatkowa #noweprzepisy #prawodosądu #sprawypodatkowe #ustawaderegulacyjna